kolmapäev, 12. oktoober 2016

Vestlus Arne Lauriga

SINU ELU ON SINU KÄES. KASUTA SEDA TARGALT-
Arlet Palmiste
November on hingedekuu. Õhtud on pimedad ja inimesed tõmbuvad külmade sügistuulte ja vihmade eest kodudesse varju. Paljusid tabab hoobina stress kaotatud suvest. Kuidas vältida meeleolu langust sügise saabudes, kuidas hoida oma meel avatud ja õnnelikuna läbi terve aasta? Mida inimene peaks tegema? Just nendel teemadel sattusin vestlema krisnaiidist lauliku, joogi ja mõttetarga Arne Lauriga.   Arne elab Varbolas iidses talus. Seal on tal oma väike kasvuhoone ja aiamaa ehk taimetoitlasena on tal kogu värske kraam omakasvatatuna võtta. Ta sõidab palju ringi ja annab joogatreeninguid või viib läbi filosoofilisi vestlusi.
 Kes sa olid kolmkümmend aastat tagasi?
Pikk vaikus ja Arne alustab „Ma olin siis sõjaväest tulnud noormees, kes töötas ETVs valgustajana. Samal ajal tegelesin muusikaga ja olin ühes spordiklubis kulturismitreener.“
Mina mäletan noore koolipoisina teie ansamblit Just Knud Qvikstad. Eriti selgelt on meles üks kontsert Tallinna Raekoja platsil See muusika ei oli hoopis teist moodi ja kõnetas mind eriliselt. See ei olnud selleine tavapärane rock või folk, mis oli tollal valdav. Eriti meeldis mulle laul „Väike laul armastustest“, seda laulan vahel tänaselgi päeval. Kahjuks ei olnud selle ansambli eluiga väga pikk.
„Muusika on kogu aeg minu jaoks olnud väga oluline. 1989 alustasime Just Knud Qvikstadiga, millega sai plaate tehtud ja kontserte antud. See oli huvitav band.  Seal olid põnevad tüübid nagu Märten Kross kitarril, Raul Ukareda samuti kitarril  Margus Alviste bassil, Antti Kammiste klahvpillidel, trummarid vahetusid. Ansambliga lõpetasime, kui läksin 1991 paariks aastaks Itaaliasse, kuid juba varem olin hakanud esoteerikaga tegelema. Eestis oli juba nõukogude aja lõpus märgata huvi tõusu usu ja müstika vastu. See sai tõukeks, miks ma Itaaliasse läksin. Peale Itaalias elatud kahte aastat, otsustasin samas mungaks hakata. Kolm aastat elasin kloostris. See ei olnud üldse raske aeg. Ma arvasin tollal täiesti kindlasti, et veedan oma ülejäänud elu kloostris, kuid minu vaimne juhendaja mõistis mind paremini ja arvas, et mul oleks parem niisama elada, sest tänavatel jutlustades tõmbas mind ikka nooremate ja ilusamate naiste poole. Tulin tagasi ja sellest ajast olen tegelenud sellega millega ma tegelen – jooga, muusika, maaelu. Olen püüdnud oma kogemusi edasi anda. See on oluline.“
Inimesed soovivad stressi saabudes oma elus midagi muuta, vahetada töö või elukohta,  arvates, et väline muudatus toob neile ka oodatud sisemist rahu. Tegelikkuses pole see nii. Iga jäävat rahulolu pakkuv muudatus saab alguse inimesest enesest, tema mõtteviisi ja suhtumisest ümbritsevasse maailma muutumisest.  Kuhu poole peaks tormama, et sügismasendusest pääseda?
„Tormata pole kuhugi vaja, sest loodusseadused on nii tehtud. Meil igaühes on juhtimas kolm looduseomadust. Esimene on kirg, teine on voorus ja kolmas on teadmatus. Kõik inimese sisemised meeleolud ja kogu loodus on mõjutatud kolme loodusomaduse poolt. Kirg on küll edasiviiv jõud, kuid kahjuks on meie ühiskond ülesehitatud vaid kire peale. Vaid kirglikult elades väsid lõpuks ära ja see tekitab probleeme nii vaimselt kui füüsiliselt. Kui me tahame õigesti  ja tasakaalukalt elada, siis peame elama vooruslikumalt. Voorus tähendab kõike eluaspekte, see on toitumine, hügieen, puhkus, magamine, mõtlemine, suhtlemine jne ehk lühidalt kultuur. Armastuse energia on pidevalt muutuv ja et hing oleks õnnelik, on vaja ennast kogu aeg natuke ületada, sest eneseületus meeldiv meie hingele ja toob rahulolu. Iga äärmus on halb. Kui elame liigses mugavustsoonis, siis kaob entusiasm elada ja see võimendab teadmust ehk laiskust  kuni selleni, et sa ei viitsi teha muud kui ainult vedeleda mustade linade vahel ja sulle tundub, et sellest stressist välja ei saagi. Teine äärmus on, kui elad kogu aeg tulevikus. See tähendab pidevalt kiirustada, pingutada, joosta kuhugi. Tegelikult tuleb endas leida õige sisemise elamise tempo. Me saame elamiseks vajalikku energiat paljudest kohtadest. Me oleme harjunud energiat saama toidust, päikesest , magamisest või värskest õhust. See toidab meie välist ehk füüsilist keha, kuid me ei oska leida energiat oma peenkeha toitmiseks. Inimesel on kaks keha – füüsiline keha ja peenkeha ehk mõttemaailm. Meie peenkeha on palju tugevam meie füüsilisest keha seda kontrollides. Probleem on selles, et meie ise ei oska teadlikult kontrollida oma mõistust. Kõige kiirem tee mõistuse kontrollimiseni on olla olevikus ja arendada endas häid inimlikke omadusi, nagu lihtsus, alandlikkus, tänulikkus, headus ja kaastunne. Mõistust on väga raske kontrollida, seda saad kontrollida arukusega. Kuid arukus toimub vaid läbi hea sisemise kultuuri.“
Idamaised erinevad filosoofiad – budism, hinduism, jooga, vaisnavism jne – on kõik omavahel sisuliselt seotud. Seepärast räägitaksegi enamasti ida filosoofiast välja toomata konkreetset mõtteharu. Kõige sümpaatsem selle juures on, et erinevad idamaised usud ei võitle teineteisega vaid aktsepteerivad ja isegi toetavad teineteist. Ükski hinduist ei pane pahaks, kui sina oled budist jne. Oluline selle juures on , et see, mille järgi sa elad, on sellel hetkel sinu jaoks oluline ja aitab sind. On avaldatud arvamust, et eestlased on kõige vähem usklikud inimesed maailmas. Minu meelest ei ole see nii. Eestlased on isegi väga usklik rahvas, nad ainult ei usalda teatud religiooni, mida aastasadade jooksul meile peale on surutud. Kristlus on küll vajalik usk, aga kogu meie ühiskond on liialt kristluse poole viltu. Religioonid on kõik võrdsed, seni kuni nad inimese hingele head teevad. Millist religiooni sina soovitad järgida?
„Vahet  pole millist. Inimene vastavalt oma teadmistele valib ise alati endale sobiva usu või mõtteviisi. Loodus on inimesele kinkinud valikuvabaduse ja ka usuvabaduse, oli siis ateist või kes iganes. Loodus on nii teinud , et elamiseks peab inimene uskuma mingit filosoofiat või taustsüsteemi. Ilma selleta pole võimalik elada. Mina isiklikult soovitan teatud valikuid ainult nendele inimestele, kelle jaoks mina olen autoriteet. Muidu on see ainult enese raiskamine ja pealesurumine. Täiskasvanud inimest on raske õpetada või suunata, ta peab seda ise tahtma. Kui inimene on õiges meeleolus, siis ma võin rääkida, mida mina arvan, aga kogu Eesti rahvale mina ei saa öelda, et just see on mõtteviis, mida kõik peame järgima.“
Ummikusse jooksnud läänemaailm otsib uusi ja värskeid mõttesuundi idast. Värske on selles kontekstis muidugi  veidi irooniline, sest idamaised tarkused on vanemad, kui tänane läänelik ühiskond. Ida filosoofia on aastatuhandete jooksul endalt raputanud kõik liigse ja jäänud on vaid lihtne ja inimlik õpetus sellest, kuidas leida tee isikliku õnne ja rahuloluni. Ka Eestimaal võib üha enam märgata inimesi, kelle suust sa ei kuule iialgi ühtegi paha sõna, kes käivad elust rahulolevatena ja õnnelikena ringi.  Alguses tunduvad idamaised tarkuseterad eluvõõraste ja kaugetena, kuid aastatuhandete tarkust tasub vähemalt nii palju usaldada, et avada oma meel ja tutvuda sellega. Kõik ei jää kohe külge, kuid see, mis tänasel päeval just sinule vaja, haagib takjana meeltesse.  Sealt on juba lihtne leida enese jaoks järgmine aste ja korraga taipad, et sa oledki muutunud, et väline on asendunud sisemisega, rahutus on asendunud rahuloluga ja mis peamine, et kohtunik sinu elu üle otsustamisel oled sina ise ja mitte keegi teine. Milliseid mõtteharjutusi sa teed, et oma meelt arendada?
„Seda nimetatakse reguleeritud või arendatud vaimseks eluks. Nagu sportlane teeb harjutusi, et tulemusi saavutada ja ennast arendada, peab ka vaimse arenguga pidevalt tegelema. Regulaarselt oma arenguga tegeledes tuleb sinna taha jõud.  Füüsiline keha, peenkeha ja hing vajavad pidevat treeningut. Füüsiline keha tuleb puhas ja terve hoida. Ma loen tarku raamatuid, mediteerin , sellega hoian korras  oma peenkeha. Südame ja hinge hoian korras läbi laulu, muusika, ilu ja hea suhtluse. Seda viimast peab vist veidi selgitama. Vaimne keha vajab pidevalt toitmist iluga. Muusika, kirjanduse, kunsti ilu on see, mis toidab sinu hinge. Sotsiaalset suhtlust on kolme sorti. Esiteks nendega , kes on eespool ehk eeskujud. Teiseks nendega, kes on meist taga pool ehk lapsed ja vähem kogenenud. Kolmandaks meiega võrdsed ehk sõbrad. Kõiki kolme suhtlustasandit on meil terviklikuks eluks väga vaja. On välja uuritud, et  60% meie suhtlusest võiks olla  võrdne suhtlus, see on siis emotsioonide ja kogemuste jagamine. 20% ette jõudnutega ja 20% tagapool olijatega. Me peame alati oma isikliku teadmist edasi andma.“
Mis komme see on teil kallistada kogu aeg? Tuleb võõras inimene vastu – kallistate – läheb inimene ära – kallistate. Sellepärast teil eestlaste hulgas nii vähe mõistmist ongi, sest eestlane tahab ju privaatusust, et tema biovälja ei tungitaks. Kuigi samas on Gunnar Aarma kirjutanud, et lapse jaoks olulisemaid turvalisuse märke, kui tema vanemad kallistavad omavahel ja muidugi last ka. Aarma on öelnud, et vähemalt viis korda päevas peaks paar teineteist kallistama. See hoiab eemal tekkivad pinged, rahustab ja loob kodus turvalisuse tunde.
„Selles joogakoolkonnas, kus mina tegutsen ehk bhaktijoogas, seal ei kallistata kogu aeg kõiki, aga kuna ajastu on selline, et inimestel on lapsepõlves jäänud armastusest puudu, siis inimesed tahavad seda saamata jäänud energiat tagasi saada. Nõukogude ajal inimesed ei kallistanud teineteist, ei tekkinud seda harjumust ja inimesed tunnevad sellest puudust. See on ainuke põhjus. Bhaktijoogas kallistatakse ainult oma naist või oma meest ja lapsi. Võõraid ei kallistata. Oma tunnete avalik demonstreerimine on märk ebakindlusest. Kui sulle on midagi püha, siis seda avalikult ei näidata. Oma kõige armsama pilte avalikult ei jagata.  Kui sul on kindel suhe , siis pole sellega vaja turuplatsile minna. Facebookis või meedias oma isikliku ja intiimse elu näitamine on märk armastuse puudumise.“
Sügis on hea aeg teha enda peal katseid, et leida ja kõrvaldada tervist ja enesetunnet häirivaid tegureid. Eelmisel sügisel ei söönud ma kuu aega liha, siis kuu aega ei söönud nisutooteid, kuu aega ei söönud piimatooteid, ei tarbinud alkoholi. Sellest sai selgeks, et minule ei sobi nisutooted ja ka liha. Sellest ajast ma neid ei söö. Pean tunnistama, et minu enesetunne ja tervis on oluliselt paranenud. Rohkem on energiat toimetada. Pea töötab paremini ja peeglisse vaadates olen tänu rahuldavale väljanägemisele enesekindlam. Samuti on minu jaks täiesti mõistetamatu, miks inimesed ostavad kalli raha eest erinevaid toidulisandeid, vitamiine ja mida kõike veel. Samas pudenevad meie eestimaises puhtas looduses pihlakad puudelt, õunad kukuvad ja mädanevad, arooniad on vaid lindudele, rääkimata ebaküdooniast. Kõigis neis meie igapäevastes viljades on kordades rohkem vajalikke aineid. Mida sina söögi juures jälgid?
„Ma olen taimetoitlane. Ma joon meelsasti toidu kõrvale mahepiima, mis on eelnevalt läbi keedetud. Piima tarvitan ainult õhtul ja hommikul. Piim on kuuenergia toiduaine ja seetõttu sobib just sellel ajal tarbimiseks. Piima tuleb enne kuumutada ja võib lisada teatud maitseaineid. Piim iseenesest on püha jook ja mõtlemisele väga hea. Piim on võimas toitaine. Selles mõttes pole ta õigesti hinnatud, et piima peetakse pigem toidukõrvaseks. Paljud ei tarbi piima eetilistel põhjustel. See tähendab kui teatud toitainete tootmine toob kaasa loomade vangistamist, nende loodusliku valiku piiramist. Piimatooted on inimesele üldse väga vajalikud. Piim tõstab inimese teadvust, aga piima tuleb tarvitada õigesti. Muidu on minu menüüs veel lisaks puuviljad, juurviljad, kaunviljad, teraviljad jne. Inimesed on erinevad, neil on erinevad kehatüübid. Meie põhjamaistele kehadele on näiteks teatud vürtsid vastunäidustatud ja neid ei saa siin süüa. Iga inimene peab leidma endale sobiliku toitumisviisi. Kui lihast ei suuda loobuda, siis vähendage koguseid, ja tarbige puhast liha, mis pole keemiat täis. Samuti on ulukiliha alati parem farmides kasvanud lihast. Farmideskasvanud loomad on stressis ja see stress talletub lihas ja siis me sööme seda endale sisse. See on negatiivne energia, mis inimesele kindlasti head ei tee. “
Mind on samuti alati häirinud, kui näiteks seakasvatusest rääkides kasutatakse sõna – tootmine. See on sama räige, kui peaminister räägiks, et käesoleval aastal oleme lapsi tootnud saja võrra enam eelmisest aastast. Aga läheme edasi jookidega. Mina pole suitsu elus kunagi teinud ja õlutki pole viimasel kahekümnel aastal joonud. Kuigi ma ei tarvita mõne inimese jaoks peamisi eluspüsimiseks vajalikke mõnuaineid, olen ma hommikuti ärgates õnnelik iga päeva üle ja seda ei suuda rikkuda poliitikute tegemised, ilm ega kaasliiklejad (need asjad ajavad inimesi minu meelest igapäevaselt kõige rohkem vihale). Vahel mulle siiski meeldib valitud seltskonnas veidi napsu võtta. Väike naps peaks olema inimest vabastav ja lõõgastav, ometi muutuvad paljud inimesed napsitades hoopis kurjaks. Vat nendel tuleks küll joomine suisa kohtulikult keelata. Mida sina jood või mõnuaineid tarvitad enda maandamiseks?
„Mina joon taimeteed. Musta ja rohelist teed ma ei joo, sest need on liiga toksilised. Viljakohvi ma joon, see on hea. Oakohvi küll mitte. Peamiselt joon ikka vett. Joon ka palju puhast mahla, kuid tuleb vaadata, et seal poleks suhkrut ja konservante. Tänapäeval on juba mahe ja tervislik ka suurtes kaubanduskeskustes saadaval. Tuleb lihtsalt teadlikult tarbida. Jätta igasugune keemia oma menüüst välja.“
Sa oled ometi olulise osa elust muusikuna veetnud umbsetes peosaalides, kus alkohol voolab liitritena. Sa oled ka ise nooruses alkoholi tarbinud. Kas alkoholist, kui meie ühiskonnas legaalsest mõnuainest, loobumine oli keeruline?
„Minu jaoks oli alkoholist väga lihtne loobuda, sest kui ma napsu võtsin, siis hakkas mul  pea ringi käima ja ma läksin magama ja see tunne mulle ei meeldinud. Sain sellest aru, et kaine peaga on palju parem pidu panna, peo kvaliteet on parem. Alkohol on seotud kompleksidega. Ma saan sellest aru, kui sa enda pärast põed  või elad mingeid foobiad, siis tarbid alkoholi. Alkoholikultuur meie ühiskonnas ei toimi. Me ei oska napsitada. Alkohol on hea arstirohi, kuid kultuurne joomine on reklaamitrikk. See on väga halb, et lapsi meelitatakse jooma madala alkoholi sisaldusega jookida. Alkohol tuleks täiesti ära keelata, sest see, mis see rahvaga teeb on hullumeelne. See arvamus ei ole mingi emotsioon, see  on puhas statistika. Siin pole filosoofiaga midagi pistmist.“
Inimene peab valima ja leidma endale töö, mis sobib tema elurütmiga. Mina näiteks armastan hommikuti vedeleda. Hommikul minu pea ei tööta. Kuidas sa ennast käima tõmbad ja päevale vastu lähed?
„See sõltub sellest, millal sa magama läheb, mis mõtteid sa mõtled õhtul uinudes ja mida sa sööd. Kui vedeled voodis, sööd näkse, vaatad poole ööni filmi, siis pole lootust , et ärkad hommikul värskena. Väga oluline on hommikune häälestamine Ela mõttes oma päev läbi, mida sa pead tegema ja mida sa tahad selle tegevusega saavutada. Pane peale hea muusika. Mõtled korraks oma elu prioriteedid läbi – ma olen õnnelik kõige üle, mis päev toob. Iga negatiivset hetke saab võtta kui õppetundi või väljakutset. Suhtume saabuvasse loominguliselt ja positiivselt.  Me salvestame nii oma peenkehasse selle tunde, kuidas ma tahame, et päev läheks. Samal ajal masseerige läbi oma peopesad, kuhu koonduvad meie organite energiakanalid. See aitab kogu kehal ärgata. Masseerige kõige kümne sõrmega pead lükates pikki kaela  sõrmed pealael kokku. Tähtis on hommikul ennast üleni ära pesta, sooja ja jaheda veega ja vaata hommikul lille. See annab sulle terveks päevaks hea tunde.“
Fred Jüssi on öelnud, et Eesti suurim loodusvara on vaikus ja seda peab hoidma. Paljud religioonid rikuvad aga seda vaikust ja möllavad avalikus ruumis , külla palvetades või kellukesi kõlistades. Miks see vajalik on?
„Palve on inimese loomulik seisund. See on suhe loodusega. Paljudes religioonides paistab see lihtsalt rohkem  välja. Palve on hinge loomulik seisund , see on loodusega rääkimine. Erinevates religioonides kasutatakse erinevaid termineid - loits, mantra, palve. Põhimõte on kõigil üks. Võtad aja maha ja süvened endasse. See on kvaliteetaeg iseenese jaoks. Inimesed kipuvad otsima põhjuseid, et aega maha võtta. Meie ühiskond nõuab, et oleksid kogu aeg tegevuses. Niisama istumine on võrdne laiskusega ja see on taunitav. Siis hakkab inimene suitsetama, et aega maha võtta. Suitsetaja ei istu niisama, vaid suitsetab ja kui sa ei suitseta, siis pead tööga jätkama. Kuid sisse ja välja saab hingata ka ilma suitsuta, sa võid ka niisama võtta aja maha enese jaoks.  Äärmused on alati halvad, ka palvetades. Fanaatilise palvega häirid teisi inimesi. Palveks on oma aeg ja koht. Palve on sinu enda , mitte teiste jaoks. Kui see ei meeldi, siis pole midagi teha. Kõigile meeldida on alati raske, ikka on keegi, kes arvab, et sa eksid. Sellega tuleb leppida ja mitte südamesse võtta.“
Mina usun väga nime ja sõna jõudu. Inimesed loobivad väga tihti sõnu, mida nad hiljem kahetsevad. Sa võid küll vabandada, aga öeldut tagasi võtta ei saa. See jääb teise inimese südamesse vahel väga kauaks. Eesti inimesed on selles osas üldse väga hellad. Õhtujuhina olen ammu taibanud, et kahemõttelisi nalju ei maksa kunagi teha, sest alati on keegi, kes arvab, et see käib just tema kohta. Sul on oma vaimne nimi. Nimi kõla on samuti oluline, see on visiitkaart, mis loob parteris esmase emotsiooni. Kuidas on elada kahe nimega?
„Iga hetk on kordumata, seda tuleb jälgida. See pole meie asi, kui väljastpoolt midagi ebameeldivat meid tabab. Viga tuleb alati otsida endas, mitte süüdistada teisi. See on loodusseadus. Teisiti sa lähed tupikusse. Agressioonid enda vastu tuleb vastu võtta alandlikult. Nagu sa tõid näite. Tuleb mõelda, et miks need sõnad mind puudutasid, mida ma kardan. Muidugi kui sa oled politseinik, siis tuleb agressioonile vastata vahel agressiooniga. Nimi on inimese jaoks teisejärguline. Minu jaoks tähendab minu vaime nimi rohkem. Minu vaimne õpetaja andis selle mulle läbi vastava rituaali. See oli oluline hetk minu elus.  Nime kõla on väga oluline, milliseid vibratsioone see tekitab. Teaduslikult on selgeks tehtud, et sanskriti keelne vibratsioon väljendab erinevaid objekte kõige selgemalt. Minu nimi on ka sanskriti keelne . Minu vaimne nimi Arjuna tähendab Jumalale pühendunu. Selle nime kõla, tema vibratsioon on väga olulised. Kõrgemad kultuurid mõistsid seda. Isegi ebateadlikult nime pannes, tähendas see alati midagi, taustsüsteem oli niivõrd tugev. Jah, nimi on oluline“
Ma olen eneselegi üllatusena märganud, et minu jaoks on saanud olulised erinevad talismanid. Meil on kodus 200 meie perekonnas olnud piibel. Raamatut kätte võttes võib täiesti füüsiliselt tunnetada eelmiste hingede positiivset energiat. Inimesed armastavad endale ümber kätte või kaela panna religioosse tähendusega talismane. Kas neil esemetel on olemas mingi reaalne mõju ka?
„Kõik on mõõdetav. Teadlased on ammu kindlaks teinud, et erinevad märgid kannavad erinevaid energiaid. Rist, püramiid, kolmnurk, ring jne, nende energiad on erinevad. Need on kõik ju teaduslikult mõõdetud ja tõestatud. Kui sa kannad mingeid sümboleid, siis see mõjutab sind kindalasti. Seega kõik need sümbolid, mida me kanname, või enda ümber paneme, mõjutavad meid. Perereliikviad on hästi võimsa energiaga. Nendesse ei saa suhtuda üleolevalt.“
Kas sa oled õnnelik?
„Mul on sellele kaks vastust – ma olen väga õnnelik ja ma ei ole üldse õnnelik. Kui ma poleks õnnelik siis ma poleks tänulik, aga nii palju on veel arenguruumi kuhugi jõuda. Tõeliselt õnnelikud oleme siis, oleme ennast teadvustanud igavese hingena, nii kaua kui meie jaoks on olulised välised kestad, nii kaua peame arenema. Kõik väline on ainult illusoorne.“
Kui kellegi tekkis huvi antud teemade vastu ja ta sooviks neist lähemalt teada saada, siis kuidas oleks võimalik sinuga kohtuda või osa saada erinevatest treeningutest.

„Ma ei ole väga organiseeritud inimene. Mind on raske leida, aga siiski mind ikka kutsutakse igale poole - koolidesse, firmadesse jne. Olen teinud selliseid kontsert-loenguid. Mänginud pilli ja rääkinud erinevatest mõtteviisidest. On üks üritus, mida olen juba aastaid korraldanud ja kuhu võib igaüks tulla. See on Etnoteka üritustesari Müstika tantsustuudios Tallinnas. Seal tantsime , seal on erinevad workshopid ja töötoad, seal on alkoholivabad kokteilid.  Ürituste eesmärgiks on õpetada ja näidata kuidas veeta vaba aega ilma toksiliste aineteta. Järgmine üritus on 19.novemberil ja sinna olete kõik oodatud. Infot selle kohta leiab internetist ja facebookist.“

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar